Kam na jídlo, kam na kafe

NA FOJTSTVÍ

Jediná hospoda zde, kde kdysi skutečně poseděl i František Palacký a dnes se tu pravidelně scházejí organizátoři Palackého tisícovky

Pivo jako křen

Poseďte v hospodě, kde se pije pivo jako křen už od prapradědy Františka Palackého, Matěje  a tančil tady i legendární zbojník Ondráš. Je to jediná hospoda v Hodslavicích, kde máme písemný doklad o tom, že zde poseděl i František Palacký v roce 1873.


Kafe z Valašské pražírny

Na Fojství si můžete dát i skvělé Hodslavské kafe z Valašské pražírny. Udělají vám i latté s sebou a můžete si ho vzít třeba na Plac do Motýlí zahrady hned vedle. Fojtství najdete přímo v centru obce u Placu. 

Hodslavské kafe

Penzion a restaurace Kuželna

V Penzionu Kuželna se můžete nejen ubytovat a zahrát kuželky, ale dát si i dobrý oběd uvnitř či na zahrádce. Děti sem láká točená zmrzlina, nejčastěji mívají oblíbenou Opočenskou. Penzion Kuželna najdete po levé straně při výjezdu z Hodslavic na Mořkov.

Restaurace Staré fojství

Restaurace Staré Fojtství vaří v sobotu, můžete si dát oběd na zahrádce, či uvnitř. Je součástí historického centra obce, býval to výměnek k fojtství a je zařazen do Uličky Františka Palackého, protože patřil jeho prapradědovi. Na vrátkách si můžete přečíst jeho příběh. Dnes se tam můžete i ubytovat.

Nebo zkuste tipy od Lukáše Hejlíka

Doporučuji navštívit

Cesta z chalupy na zámek

Útulný a noblesní Zámek Maleč

V  atmosféře zámecké noblesy a pohody venkova v Malči u Chotěboře strávil František Palacký posledních 14 let života v kruhu rodiny své dcery Marie, která se vdala za F.L. Riegra, dalšího z nejvýznamějších osobností českých dějin. Jeho potomci zámek opravili a chvályhodně otevřeli  veřejnosti. Dokonce se tu s nimi můžete setkat a zeptat se na to, co Vás zajímá. Najdete tu skutečné poklady - nejen pracovnu Františka Palackého ve stavu, jakoby si právě jen odskočil do Prahy, ale i vzácnou sbírku jeho osobních předmětů a dokladů.


Společenský salón důležitější než Hrad

Byt Palackých v Mac-Nevenově paláci v Praze je jak jinak než v Palackého ulici. Je to intimní a autentický prostor slavné rodiny, který voní jako domov. Je skutečným pokladem, protože se zachoval v nezměněné podobě s veškerými drobnostmi každodenního života jedné z nejvýznamnějších rodin 19. století, která formovala svou dobu. Byt byl prý ve své době svým společenským salónem a politickým významem důležitější než samotný Pražský hrad. 

Byt provozuje Národní muzeum.