Doporučujeme navštívit

Cesta z chalupy na zámek

Útulný a noblesní Zámek Maleč

V  atmosféře zámecké noblesy a pohody venkova v Malči u Chotěboře strávil František Palacký posledních 14 let života v kruhu rodiny své dcery Marie, která se vdala za F.L. Riegra, dalšího z nejvýznamějších osobností českých dějin. Jeho potomci zámek opravili a chvályhodně otevřeli  veřejnosti. Dokonce se tu s nimi můžete setkat a zeptat se na to, co Vás zajímá. Najdete tu skutečné poklady - nejen pracovnu Františka Palackého ve stavu, jakoby si právě jen odskočil do Prahy, ale i vzácnou sbírku jeho osobních předmětů a dokladů.


Byt Palackých v Mac-Nevenově paláci v Praze

Intimní a autentický prostor slavné rodiny, který voní jako domov. Je skutečným pokladem, protože se zachoval v nezměněné podobě s veškerými drobnostmi každodenního života jedné z nejvýznamnějších rodin 19. století, která formovala svou dobu. Byt byl prý ve své době svým společenským salónem a politickým významem důležitější než samotný Pražský hrad. František Palacký tu má opět svou pracovnu, zařízenou v nejmenším pokoji. 

Byt provozuje Národní muzeum.

Kde se najíst v Hodslavicích

Řízek a pizza Na fojtství, kafe v motýlí zahradě

Pizza a pivo Na fojtství

Dejte si řízek nebo pizzu v hospodě, kde se točí pivo jako křen už od nepaměti a tančil tady i legendární zbojník Ondráš. Přišel sem "na besedu" i František Palacký. Dnes si tu můžete dát i skvělé Hodslavské kafe z Valašské pražírny.

Fojtství najdete přímo v centru obce u placu.

Café František

Samoobslužná kavárna na důvěru s posezením v Motýlí zahradě. Najdete ji v podloubí dřevěného kostelíku Sv. Ondřeje. Otevřeno pouze v sobotu v sezóně od 10,00 - 16,00 hod, tzn. když je otevřen dřevěný kostelík a rodný domek Františka Palackého.  Na mlýnku máme skvělé kafe z Valašské pražírny a k tomu perníčky podle vyhlášeného receptu Hodslavjanky Zdenky.

Doporučujeme také využít naši oblíbenou Gastromapu Lukáše Hejlíka a vyhledat si jeho gastrotipy z blízkého okolí.