Umělecké vyhlídky Františka Palackého

Za humna všednosti

Cena turismu Beskydy - Valašsko 2022


4 fotopointy s artefakty od mistrů truhlářů, kovářů a kameníků umístěné na nevšedních místech v Hodslavicích s působivými výhledy. Každý artefakt nese citát Františka Palackého a perličky z jeho neobyčejného života. Volně inspirováno Palackého filosofií krásy a jeho životním příběhem.


Staňte se součástí uměleckého díla

K Vyhlídkám Vás zavede příjemná 15-ti min. procházka z centra Hodslavic do nenáročných kopců. Půjdete uličkami a půvabnými stromovými alejemi okolo květnatých luk a objevíte naše nejdokonalejší výhledy na Hodslavice. Odtud se můžete rozhlížet po malebných kopcích Podbeskydí, rodnou krajinu Františka Palackého, stejně půvabnou jako za jeho života.

Proč se vyhlídky jmenují "umělecké"? Protože slovo "umělecké" je originální, více než 200 let staré slovo, které do českého jazyka vymyslel právě František Palacký.


Umělecké vyhlídky jsou volně inspirovány Palackého filosofií krásy. František Palacký je nejvíce známý jako historik a málokdo ví, že měl rád krásu a umění. Mladý a poprvé v životě hluboce zamilovaný, napsal filosofii krásy nazvanou Krásověda čili o kráse a umění, knihy patery. Jeho múzou byla půvabná, oduševnělá hraběnka Nina Zerdahely.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


Kde je najít

Všechny Umělecké vyhlídky Františka Palackého najdete v Hodslavicích. Začíná se u rodného domku Františka Palackého v historickém centru Hodslavic. Tam je umístěna první vyhlídka, Krásověda a na plotě u rodného domku naleznete úvodní panel a navigátor na další 3 Vyhlídky na kopcích. Od rodného domku je to k vyhlídkám na různé strany nenáročnou procházkou cca 15 min.

Najdete je pod jejich názvy také na Mapy.cz a Google mapy.


Prosím, nejezděte k vyhlídkám autem. Jsou to zelené cesty určené pro pěší. Parkoviště zdarma najdete u největšího kostela v centru.

Na projektu prvních čtyř Uměleckých vyhlídek Františka Palackého jsem pracovala ve volném čase přibližně rok. Inspirací mi byla kromě Palackého Krásovědy také venkovní galerie Sochy u lesa pořádaná skupinou Hodslavjanů o letním víkendu v roce 2020. 

Navrhla jsem  koncept a artefakty, oslovila sponzory a vybrala vhodná místa s dechberoucími výhledy pro jejich umístění a spolu s obcí požádala majitele pozemků o povolení umístění. Vybrala jsem mistry kováře, truhláře a kameníky, a zatímco oni pracovali na artefaktech, já jsem intenzívně studovala život a dílo Františka Palackého. Sbírala jsem zajímavosti z jeho života, abych mohla artefakty doplnit nejen o jeho citáty, ale zajímalo mě i, jaký byl František jako člověk. Jaké měl hodnoty, co ho motivovalo, koho miloval, jak se rád bavil, dokonce i co rád pil. Posbírané informace jsem zpracovala do příběhů pro info cedule na jednotlivých vyhlídkách. První čtyři Umělecké vyhlídky Františka Palackého jsem věnovala spolu se sponzory v roce 2022 Obci Hodslavice. Zajistila jsem propagaci v různých médiích a na sociálních sítích a vytvořila jsem tento web pro návštěvníky, protože obec neměla vhodnou prezentaci. Obec se podílela na projektu úhradou výroby info cedulek a instalací tří ze čtyř vyhlídek obecními pracovníky.


Děkuji ze srdce za laskavou podporu sponzorům: 

Radim Jančura ze společnosti Regiojet - vyhlídka Frame Hodslavice 

Jelínek - výroba nábytku s.r.o. - vyhlídka Školní židle

Bon Lait Gurmánská minimlékárna - vyhlídka Krásověda 

Jan Kudělka Pepánek s rodinou - vyhlídka Základní kámen