Ztracená slova Františka Palackého

autorská designová trička s příběhem z 19. století

Designová trička s příběhem, který budete chtít nosit a budete chtít vyprávět!

Vyjádři svou osobitost

originálním 200 let starým slovem z Palackého filosofie krásy

V 19. století se v rámci národního obrození vytvářela nová česká slova. Možná si pamatujete ze školy, že Vás učili pro pobavení třeba "čistonosoplena" nebo "klapkobřinkostroj".  Co Vás ale zřejmě neučili, byla slova, která vymyslel František Palacký. Ten vytvořil slova "umění, "umělec" a "umělecký", protože nechtěl používat poněmčenou verzi slov "kumšt" či "kumštýř". Vymyslel také slovo "vkus", které rádi používáme dodnes. Zároveň však vymyslel pro svou filosofii krásy spoustu nových, osobitých slov, která se už z našeho jazyka ztratila. Přišel např. se slovem "citlivůstka", ale více se ujala až Jungmannova "citlivka". Designová trička Ztracená slova Františka Palackého je znovu objevují.


Kde koupit

na místech spojených s Františkem Palackým  • Univerzita Palackého Olomouc - v univerzitním obchodě UPoint na Horním náměstí v Olomouci + E-shop UPoint
  • Zámek Maleč u Chotěboře
  • Hodslavice - v Krámku každou sobotu u kostelíka
  • Gymnázium Františka Palackého Neratovice a Městská knihovna Neratovice 


Příběh Ztracených slov Františka Palackého

Je to už více než 200 let, kdy František Palacký napsal v mládí filosofii krásy nazvanou "Krásověda čili o kráse a umění, knihy patery". Spousta originálních slov z Krásovědy se už ztratila z našeho jazyka. Mají však svůj půvab a kouzlo 19. století a nesou v sobě genialitu Palackého, proto si zaslouží být součástí našeho světa. Originální slovo z Krásovědy nad Vaším srdcem a pod ním krasopisný podpis Palackého je vlastně jeho citát, kterým vyjadřujete Vaši osobitost a vztah ke kráse. Vzbuzuje u druhých otázku, co to slovo vlastně znamená. A vy můžete jako odpověď vyprávět příběh z 19. století o genialitě, lásce a odvaze. Příběh Ztracených slov Františka Palackého včetně slovníku je součástí balení trička.

Ztracená slova Františka Palackého jsem vytvořila v roce 2022. Jde o designový merch s certifikátem a příběhem vytvořený na základě mého studia života Františka Palackého a informacích, které jsem objevila v jeho osobním deníku a korespondenci. Aktuálně zahrnuje designová trička, plátěné tašky a placky, další předměty jsou ve vývoji.  Vyrábějí a prodávají se na vybraných místech v limitovaném počtu po dohodě s vybranými partnery. Na základě autorského práva si vyhrazuji udělovat licenci k výrobě, limitovat počet vyrobených kusů a udělovat povolení k prodeji. Nikdo nemá právo jej bez povolení šířit, kopírovat, rozmnožovat či vystavovat. Pokud máte zájem o prodej, prosím kontaktujte mě emailem na visithodslavice@visithodslavice.cz.