POSTEL HOSPODA KOSTEL

6. fotopoint

Umělecké vyhlídky Františka Palackého mají další pokračování

Šestý fotopoint s názvem POSTEL HOSPODA KOSTEL najdete nad zahrádkou hospody Na Fojtství v bezprostřední blízkosti více než 600 let starého dřevěného kostelíka sv. Ondřeje.

Postel s duchnou tvoří trojsoší s hospodou a kostelíkem. Zdánlivě spolu nesouvisí, přesto k sobě patří. Vyprávěji silný příběh o hospodě, která se stala chrámem.

Příběh je součástí fotopointu a jeho začátek si můžete přečíst u historické postele s duchnou. Druhá část příběhu Vás zavede přímo do hospody. Ač to tak na první pohled nevypadá, Fojtství je skutečně velmi starobylé, první zmínka o něm  je z roku 1640 a pivo se tam pilo již za prapraděda Františka Palackého - Matese. 

Fojtství bylo v celé své dlouhé historii dějištěm mnoha pozoruhodných událostí, setkání a důležitých chvil, může vyprávět nespočet příběhů. 6. fotopoint vypráví jeden z nich, který mění pohled na hospodu jako takovou..

Křtili jsme Radegastem

6. fotopoint jsme slavnostně pokřtili pivem značky Radegast. Byla to vzhledem k okolnostem jediná možná volba.  Proč?

Umělecké vyhlídky se vždy týkají Františka Palackého. V této jediné hospodě v Hodslavicích je písemně doloženo, že zde poseděl v roce 1873, když se přijel loučit se svým rodištěm. Jako dítě tam ale jistě také zaběhl, Fojtství bylo v majetku jedné z větví Palackého rodiny.  

Druhý důvodem je fakt, že František Palacký složil před více než 200 lety na Radegast oslavnou báseň. A nejen to, později dokonce vydal sbírků textů pod názvem Radhošť. Třetí důvod už uhádnete jistě sami - právě Radegast se v hospodě Na Fojtství točí :- )

František Palacký složil před více než 200 lety na Radegast oslavnou báseň

Všech pět předchozích fotopointů Uměleckých vyhlídek Františka Palackého jsem věnovala Obci Hodslavice. Tento šestý fotopoint věnuji spolku Palackého dědina. Křtili jsme jej slavnostně 2.9.2023 v rámci víkendové venkovní galerie Sochy u lesa pořádané skupinou nadšenců - dobrovolníků. Sochy u lesa přitáhly tentokrát zhruba 1600 návštěvníků. Mají mocné kouzlo, dokážou proměnit část dědiny v korzo plné umění a lidí okouzlených krásou tam, kde ji vůbec nečekali.

Děkuji křtitelům, manželům Hromádkovým Šejbovým za křest a děkuji laskavému sponzorovi, který si přeje zůstat v utajení. Děkuji majitelkám i nájemci pozemku, že souhlasili s umístěním. A děkuji provozovateli hospody a Radegastu, resp. společnosti Prazdroj, že byli ochotni kvůli šestému fotopointu provést výměnu stanu nad zahrádkou a pomohli tak kultivovat tuto část Hodslavic. Nový stan krémové barvy tvoří fotopointu na fotkách příjemné pozadí a lépe zapadne do prostředí s historickými památkami. Navíc nově nese informaci, že právě zde v hospodě poseděl v roce 1873 František Palacký.