Motýlí zahrada

zahrada v historickém centru s medonosnými květinami pro motýly

Na Place v Hodslavicích je v létě díky motýlům pěkně živo. Láká je rozkvetlá zahrada s růžemi, hortenziemi, šalvějemi a speciálními rostlinami, které dokážou přitáhnout houfy motýlů. Byla vysazená v roce 2021 kolem památek v historickém centru.

Je tady možné kromě včel spatřit i brouka zlatohlávka zlatého, motýly babočku paví oko i babočku admirál, také žluťáska řešetlákového, občas dokonce i modráska. Motýlí keře a verbeny přitahují také dlouhozobku svízelovou, která se umí zastavit na místě a svými rychle třepetající křídly a dlouhým sosákem připomíná kolibříka."Krásu vnímáme citem, 

rozumem nelze ji pochopiti."

František PalackýPro tvorbu zahrady v historickém centru Hodslavic jsem byla v březnu 2021 oslovena starostkou a byl to první projekt, který jsem Hodslavicím věnovala. Starostka zazvonila a u branky našeho plotu mi pochválila zahradu. Pak mě požádala, zda bych pro obec pomohla vytvořit podobně rozkvetlou zahradu. Přemýšlela jsem nad tím pár dní s vědomím, že jsem vytížená pracovně jinde a že jde o velkou plochu, která zabere mnoho dnů práce s přípravou i výsadbou. Nemluvě o následné péči. Nakonec jsem se rozhodla pomoci, proč také ne, když to pomůže zkrášlit místo, kde žiju. Vzala jsem si dovolenou, vytvořila jsem osazovací plán, nasháněla velkoobchodně květiny, okrasné trávy a stromy za zlomek obvyklé ceny, protože rozpočet byl nízký, část jsem vyřešila sponzorsky. S pracovníky obecního úřadu a s ochotnými dobrovolníky z obce včetně žáků ZŠ Františka Palackého či "babičkami" z Klubu seniorů jsme vysadili přes tisíc rostlin a cibulovin. Dostali jsme za to od Obce porci guláše. Už v první rok výsadby lákaly smíšené záhony růží, hortensií a trvalek množství krásných motýlů a dělali lidem radost. Zní to jako idylka, ale idylka to nakonec není. Nikdy se totiž nezavděčíte všem, vkus máme každý jiný a také zahrada vypadá tak dobře,  jak dobře se o ni pečuje.