SOBOTA pěknota

Sobota je vyjímečný den, kdy tu zažijete PĚKNOTU, tedy to, co v jiné dny zůstává skryto. Jediný den, kdy zažijete všech 5 uměleckých fotopointů pěkně najednou a to, jak Vám to tam sluší. Jediný den, kdy jsou pro návštěvníky otevřeny všechny zážitkové programy od 10,00 - 17,00 hod (květen - září).


5 důvodů, proč zažít Hodslavice v sobotu:

1. Všech 5 uměleckých fotopointů zažijete najednou jen v sobotu

2. Prohlídky se zažitkovým programem, kde objevíte, co přesně znamená slovo "pěknota". Pátý fotopoint - Hodslavský kroj je součástí této interaktivní prohlídky. Můžete si ho obléci a zjistit, jak Vám sluší nebo jak se mu točí sukně. 

3. Unikátní nejstarší chrám v kraji - dřevěný kostelík sv. Ondřeje, který odolává času více než 600 let, je otevřen jen v sobotu.

4. V samoobslužném Café František u kostelíku ochutnáte Hodslavské kafe i perníček František také pouze v sobotu. A v Krámku u kostelíku s originálním hodslavkým merchem a designovými tričky Ztracená slova Františka Palackého nakoupíte také jen v sobotu

5. Dá se tu pěkně poobědvat - jen v sobotu.

Co přesně znamená PĚKNOTA - originální, 200 let staré slovo, které vymyslel František Palackého, se dozvíte na zážitkové prohlídce v jeho rodném domku v soboty 10,00-17,00 hod, květen-září, kde si také můžete vyzkoušet hodslavský kroj


Dokonalý plán na pěkný sobotní výlet v Hodslavicích:

Přijeďte už ráno v 9,00 hod. Můžete busem či autem, parkoviště máme přímo v historickém centru u největšího kostela. Nebo ještě lépe po cyklostezce Koleje s působivými výhledy do krajiny. Spojuje Nový Jičín z Valmezem.

Působivé výhledy Vás budou provázet celou sobotu. Nad historickým centrem vystoupejte alejí s výhledem na květnaté louky na kopec a vyfoťte se na vyhlídce Frame Hodslavice. Dovedou Vás tam ukazatele z centra.

Vraťte se zpět do centra a objevte ikonickou sochu Františka Palackého na hodslavké návsi zvané Plac. Na posezení z jasanového dřeva najdete tabulky s citáty Františka Palackého, kde můžete prozkoumat jeho i vaši sílu ducha.

POUZE V SOBOTU: Za sochou Františka Palackého se bělá jeho rodný dům s dřevěnou střechou. Je velmi útulný. Nechte se pozvat dovnitř na nové zážitkové a interaktivní prohlídky od 10,00 - 17,00 hod (květen - září).

POUZE V SOBOTU: Když už budete uvnitř rodného domku Františka Palackého, můžete si vyzkoušet, jak by Vám slušel hodslavský kroj a vyfotit se u jeho kolébky v rodné světničce. Budete žasnout, jak Vás promění a přenese v čase.

POUZE V SOBOTU: Jak byl František Palacký charismatický, geniální a odvážný Vás ráda během krátkého výkladu přesvědčí naše usměvavá průvodkyně. A objevíte tam i to, co s ním máte společného právě Vy osobně :- )

Před rodným domem Františka Palackého se můžete vyfotit u artefaktu z cortenu nazvaný Krásověda. V prstenci Krásovědy najdete ukrytý citát o kráse. Krásověda patří k jedné z pěti Uměleckých vyhlídek Františka Palackého.

POUZE V SOBOTU: A je čas na kávu! My máme na mlýnku opravdu dobrou z Valašské pražírny. Uvařte si ji sami! A to v samoobslužné kavárně Café František. K tomu ochutnejte perníkového Františka. Café najdete u dřevěného kostelíka sv. Ondřeje.

POUZE V SOBOTU: Nejstarší chrám v kraji, dřevěný kostelík sv. Ondřeje odolává času už více jak 600 let. Nahlédněte dovnitř, setrvejte v tichu, nebo si užijte prohlídku s usměvavou průvodkyní, která Vám vysvětlí, čím je unikátní. Zcela jistě Vás překvapí jeho čistě bílý interiér.

Pokud přijedete v létě, možná si všimnete množství motýlů, které kolem poletuje. Dřevěný kostelík a rodný dům Františka Palackého je totiž obklopen zahradou s květinami, které obvzvlášť lákají motýly.  Motýlí zahradu si užijete nejvíce v letních měsících.

POUZE V SOBOTU: U Café František stojí také Krámek, ve kterém si můžete vybrat dárek. Najdete tam Hodslavské kafe, Hodslavskou tašku, trička a tašky z kolekce Ztracená slova Františka Palackého i krásné ručně vyráběné krajkové doplňky a další drobnosti.

Poté navštivte naše malé open-air muzeum, uličku Františka Palackého. Je do ní zařazeno 10 historických domů, které vyprávějí příběhy, jež v nich prožil v dětství a mládí František Palacký. Začíná se u jeho rodného domu. Příběhy domů jsou na cedulkách na plotech.

POUZE V SOBOTU: Přišel čas oběda a pouze v sobotu se můžete naobědvat v historickém domě s dřevěnou střechou, v restauraci Starého fojtství, které je zařazeno do Uličky Františka Palackého. Dá se posedět i na zahrádce.

Pivo jako křen si můžete dát v jediné hospodě, kde v Hodslavicích poseděl i František Palacký. Jmenuje se Restaurace Na Fojtství.  Mají tam i pizzu. A také tento dům je zařazen do Uličky F. Palackého, jeho zajímavý příběh a které si přečtěte na dveřích.

Další z možností, kde si dát oběd je Restaurace Kuželna. Najdete ji při výjezdu z Hodslavic směrem na Mořkov. Mají tam i výbornou Opočenskou zmrzlinu a jak název napovídá, můžete si zahrát kuželky. Posedět se dá i na zahrádce.

Po obědě doporučujeme vzít to přes uličku Galerijní na vyhlídky na protějším kopci. Galerijní má aktuálně výstavu historických fotografií s rozšířenou realitou. Na prvním baneru si stáhněte aplikaci, aby Vám rozšířená realita fungovala. Je tam i wifi :- )

Od Galerijní uličky to máte na dohled k našemu krásnému fotbalovému hřišti. Když projdete jeho branou a okolo hriště nahoru na kopeček, objevíte vyhlídku, která vzbuzuje největší emoce. Je to obří Školní židle. Bez fotky na Školní židli se Váš výlet do Hodslavic neobejde.

Z vyhlídky Školní židle uvidíte v loukách vyšlapanou cestu na poslední z Uměleckých vyhlídek Františka Palackého, nazvanou Základní kámen. Stojí za to! Jen tam totiž zažijete loukové nekonečno a ničím nerušené 360st panorama na malebné kopce Podbeskydí.

Z vyhlídky Základní kámen je to jen pár set metrů po zelené cestě k přírodní nádrži Kacabaja, kde se můžete vykoupat. Je tam čistá osvěžující voda a skvělé molo, ze kterého se dá skákat do vody. A také nabíječka na elektrokola.

Za Kacabajou a lesem se napojuje cyklostezka Koleje a najdete tam také vlakové nádraží Hostašovice, zvané místními Domoraz. Odtud vychází spousta známých pěších tras a je tam příjemná hospůdka v romantické nádražní budově.

Tam můžete zakončit svůj výlet do Hodslavic, a nebo pokračovat dále. Pokud se Vám u nás líbilo, dejte to vědět všem! A pokud něco přece jen ne, dejte to vědět nám :- ) A příště zase v SOBOTU!


Vše detailně zde:

Program Sobota pěknota vznikl v okamžiku, kdy jsme slavnostně otevřeli již 5. fotopoint Hodslavský kroj jako interaktivní, zážitkový program v rodném domku Františka Palackého a bylo třeba vymyslet sdělení, kterým by se návštěvníkům vysvětlilo, že nejlepší den pro návštěvu Hodslavic je sobota. Sobota je totiž jediný den, kdy jsou najednou otevřeny nejdůležitější hodslavské památky včetně zmíněného domku. Hlavním tahákem pro návštěvníky je to, že pouze v sobotu zažijí všech 5 fotopointů najednou a bude jim to tedy slušet nejvíce. Motto "Sobota pěknota" vzniklo po společném brainstormingu s autorem grafické identity Hodslavic, kde jsme hledali unikátní, snadno zapamatovatelné heslo, kterým vyjádříme vtipně podstatu programu.