Hodslavský kroj

Pátý fotopoint

Čtyři Umělecké vyhlídky Františka Palackého pokračují pátým fotopointem nazvaný Hodslavský kroj umístěný uvnitř rodného domu Františka Palackého

Oblékni si hodslavský kroj a vyfoť se u kolébky malého Františka

Budete žasnout, jak Vás promění a přenese v čase!

Jak by Vám slušel kroj? Jinde se můžete na lidi v parádních krojích jen dívat, tady si to můžete vyzkoušet! V rodném domku Františka Palackého, přímo ve světničce, kde se malý František narodil, stojí jeho kolébka. Přímo u ní se můžete v hodslavském kroji vyfotit. Zkoušení krojů je nově součástí prohlídky rodného domku, a to každou sobotu od 10,00  -  17,00 hod od května do září. K dispozici jsou tři kroje pro malá děvčátka i dívky a jeden kroj pro ženy různých postav.

Každou sobotu 10,00 - 17,00 hod (květen - září) v rodném domku Františka Palackého

Kordulka stříbrem vyšívaná, bohaté rukávce krajkou zdobené, sukně se slavnostním fěrtochem z černého bavlněného saténu, turecký šátek a pod něj ještě krajkový čepec? Jaký je to pocit mít to všechno na sobě? A jak se asi točí bohatě zřasená, modrobíle pruhovaná sukně zvaná kanafaska?

Pátý fotopoint - Hodslavský kroj přímo uvnitř rodného domu Františka Palackého jsem navrhla spolu s průvodkyní domku, Mgr. Hankou Kramolišovou. Cílem bylo, aby Umělecké vyhlídky přímo podpořily do té doby nízkou turistickou návštěvnost rodného domu Františka Palackého, a aby Hodslavský kroj přinesl do domku příjemnou interaktivní zábavu. Muzeum NJ poskytlo odbornou etnografickou pomoc a zajistilo šití krojových kostýmů ve specializované dílně. Projekt jsme věnovaly Obci Hodslavice. Obec Hodslavice uhradila výrobu krojů a spolu s Muzeem NJ má na starosti jejich údržbu.